דף הבית המלץ לחבר על האתר צור קשר הערות ותגובות הפוך לדף הבית  
מילת חיפוש :
הצטרף עכשיו:
תורת חיים
הגות עיון ומחשבה
ביסודות הקיום
הכרת האדם
מידות ומוסר
בין אדם לחברו
דברי חכמי הדורות
לקח הנביאים
מילון מושגים
עיון פילוסופי
התגלות היסטורית
חכמת הכתובים
הלכה ברורה
עקרונות בחינוך
רעיה ואיש
אקדמיה-ביקור וביקורת
הוגים וחכמים אורחים
מהות התפילה
שירה ופיוט

בין אדם לחברו

בנין העולם

בניין עולם יפה להפליא. נבנה בעמל רב במשך שנים רבות, כך למדתי, והינו תוצאת עמל פועלים רבים לאין ספור במשך דורות רבים, שעבדו ושמרו, והכינו לבנים מוצקות ושלמות שעליהן עומד

נדמה בנפשנו בנין גבוה, שבסיסו בארץ וראשו מגיע השמימה.

נדמה שכל קומה בו היא משל לדור שלם.

נאמר שכל קומה בנויה בהיקפה מ-50 לבנים. לבנה לכל שנה מאותו דור. הלבנים נעשות על ידי הפועלים, הלא הם אנשי אותו דור. ישנן לבנים הנעשות בשיתוף הרבה אנשים, וישנן כאלו הנעשות בידי יחידים.

לאחר 5762 שנה, ובעצם ימינו אלה, והנה גובהו של הבניין כ- 115 קומות, והוא מורכב כבר מאלפי לבנים. והלבנים, חלקן דהויות, חלקן ברורות, חלקן חלקות, חלקן מחוספסות, חלקן סדוקות, וחלקן שלמות כצור חלמיש.

מאז ומעולם, ומעצם מהותו, היה על כל אחד מדייירי הקומות להשתתף בהנחת הלבנים להמשך בניינו של הבנין. איש איש ולבנתו, או חלקי הלבנה שאחראי היה לה. היה על כל אחד ללמוד את מלאכת השבחת הלבנים וחיבורם לבנין. וכל לבנה היתה תוצאה של מאמץ בוניה בה.

דבר אחד היה ברור לאורך כל זמן הבניה, והיה ידוע לבני כל קומה וקומה: תהא אשר תהא איכות הלבנה בהשלמתה, היה עליה להוות חלק מהבניין, שכן את הבניה לא ניתן היה לעצור. כך, פעמים רבות הסתמכו רבים מבעלי לבנים סדוקות או רעועות על לבני חבריהן השלמות.

מיד בהיוולדנו, זומן לנו הבנין, אך לא כעומדים בתחתיתו ומטפסים בו, אלא, הונחתנו מיד בקומתו ה-114,שם גידלו אותנו פועלים מהקומה שלנו, שנעזרו בפועלים מהקומה ה- 113. בתחילה, לא ידענו להסתכל למטה, ולראות חלקים מהקומות האחרות. גם למדנו שאי אפשר לרדת למטה לקומות האחרות, אלא רק להתקדם אט אט בקומה שלך, עד שכשמסתיימת הנחת 50 הלבנות שבה, עולים כולם לקומה הבאה. לרדת, או לחזור אחור, אי אפשר בשום פנים ואופן. תנועת הבונים בבניין היא תמיד קדימה.

אמנם לפעמים פגשנו אנשים שזכו להיות בקומה ה113, פעם אפילו נראה מישהו מהקומה ה-112, אך מלבד מבט יחסית ברור על קומות אלה מהמרפסת, לא יכולנו לחזור אליהם, אלא רק לשמוע אודותם מאלו שהשתתפו בבנייתן.

כשגדלנו עוד, למדנו ששם הבנין שלנו הוא: בנין העולם.

כשעמדתי על דעתי גיליתי, שראייתי משתפרת, ודעתי מתרחבת ושביכולתי לראות יותר ויותר קומות, ולהבין יותר טוב את שיטות הבניה בכל קומה. למדתי להבחין שלא רק בקומה שלי כך, אלא גם בעבר היו בעבר פועלים שהלבנים שלהם היו כה חזקות עד שהחזיקו קומות שלמות, שבהן היו לבנים רבות מאד סדוקות, או דהויות ורפות.

למדתי, שלמעשה, בכל קומה וקומה, היתה לפחות לבנה אחת כזו, שבלעדיה, יתכן וכל הבנין היה מתמוטט, ממש כמגדל בבל בשעתו.

לאחר עוד שנים של התבוננות, הבנתי שעם השנים, ועם התקדמות בנייתה של כל קומה וקומה, השתכללו הבטים רבים במלאכת הבניה. בכל תחום ותחום בה, התפתח ידע שעבר מדור לדור, מאב לבנו, וממורה לתלמידו, כמעט בלי להרגיש, אך שתוצאתו היתה הבנה גוברת והולכת של פרטי כל לבנה ולבנה. אך הבנתי שעדיין חסרה לרבים הבנה על הלבנה כשלם, ולרבים יותר חסרה הבנה על הקומה כשלם. רק מתי מעט השכילו להביט בכל הקומות בבת אחת, בנסותם להבינן בשלמותן. ראיתי גם כאלו שלמרות שנראה כי לבנותיהם חזקות ושלמות, מבט מעמיק יותר גילה שסדוקות הן מבפנים ולא יחזיקו מעמד זמן רב.

גם בקומה שלנו, כך ראיתי, היו אותם מעטים, שעבדו ביסודיות, בשקט, ובעמל רב. ואצלם יכולתי לראות חלקי לבנה שלמים ומסותתים להפליא, שנראו כמו כמה מן הלבנים שהזכרתי קודם, שהיו מחזיקות קומות שלמות. לפתע ראיתי שאותם מעטים, הם גם אלו שהתבוננו מטה, ועיינו ארוכות במבנה ובהרכב לבנים שלמות או סדוקות מדורות קודמים. ראיתי שכך למדו אט-אט לשכלל את הלבנים שלהם ואת שיטות בניתם בהם.

והתוצאה? ראו את הבנין שלנו, כמה יפה הוא.

בניין עולם יפה להפליא. נבנה בעמל רב במשך שנים רבות, כך למדתי, והינו תוצאת עמל פועלים רבים לאין ספור במשך דורות רבים, שעבדו ושמרו, והכינו לבנים מוצקות ושלמות שעליהן עומד.

ראוי שתזכור שללא התבוננות דור דור, ועמל רב, לא תוכל הלבנה שלך להיות חזקה דיה, ולא ילמדו בניך ובני בניך ממך את מלאכת הבניה כראוי.

זה בנין העולם שלנו. ועלינו להמשיך לבנותו, איש כמיטב יכולתו. ולא עליך המלאכה לגמור, אך אין אתה רשאי להפטר ממנה.

-------------------------------------

יפה העיר החכם א. קמין פעם, שאחד ממאפייני היהדות הוא, שלא עושים הפיכות ולא "משנים את העולם", ובטח לא תוך דור אחד.

ביהדות מתקנים.

ומושג ה"תיקון", מניח מראש שמה שיש הוא טוב, אך יש תמיד מקום לשיפור, ולאיזונים שכמותם כשיפוץ הלבנים שנבנות להן כך או כך כפי שכתוב במשל שהובא מעלה.

הראדיקל הצועק לשינוי גורף, הוא בדרך כלל קצר רואי, ויוצא מנקודת הנחה שהמצב הנתון הוא רע בהחלט. ישנם הקשרי רוע קיצוניים, כמו חיים תחת עריצות, או מלחמה בעריצות, שבהן אכן יש לשנות, והרבה. אך גם שם כל שינוי הוא בעל תהליכים רבים מטבעו, כל אחד תיקון קטן. ועד קליטתו והפנמתו, יעבור זמן רב.

על אחת כמה וכמה, הצועק לשינוי גורף בתוך מערכת שעובדת זה אלפי שנים, ושבניה הם מהבולטים שביצרני הלבנים השלמות שבכל דור ודור, המחזיקות ומתחזקות את בנין העולם כולו, דומה לזה שבמשל מעלה, ישלים איזה פיסה קטנה וחדשה של לבנה, ויתגאה בה כאילו כל הבניין קיים בזכותו. אך שכח הוא את מקומו, ואת אשר נעשה לפניו. ולא היטיב לראות.

ובעולם הכללי, ישנם מיליונים בדורנו, שעושים מעט פה, ומעט שם, כמיטב האפנה האחרונה, ומנופפים בידיהם מראש הבניין, על המרפסת, וצועקים: ראו, ראו כמה מתקדמים אנחנו, לעומת הפרימיטיבים שבעבר!. גם להם נאמר בשקט ובמתינות: "ואף על פי כן נוע תנוע"- והבנין ימשיך להבנות.

אי"ל
תגובה לכתבה תגובה לכתבה תגובה לכתבה לחץ לתגובות לכל הכתבות לכל הכתבות הדפסת כתבה הדפסת כתבה שלח לחבר שלח לחבר הצטרף אלינו הצטרף אלינו
כתבות נוספות
הערות קצרות על מציאות, הפלות, ופסיכולוגיה
כמה מילים על נושאים חשובים. חומר למחשבה ורעיונות להרחבה. ובמאמר זה: (א) מה לענות למי שטוען ש"החיים ה...
אי'ל
עוד בערוץ
תגובות
חדש באתר
בניית אתרים Media 4U